Diğer Nedenler

Diğer Nedenler Nelerdir?

D vitamini: Tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda vücut savunma problemlerinin değiştiği ve D vitamini düzeyinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Kan D vitamini düzeyinizin en az 30 mg /dl olması önerilmektedir.

Luteal Faz yetmezliği: Rahim iç duvarından alınan biyopsiler ile tanı konulan bu hastalık tekrarlayan düşükleri olan hastalarının % 20’si kadarında gözlenmektedir. Adet döngüsü ergenlikle başlayıp menopoz dönemine kadar süren ve her ay tekrarlayan vücudumuzda olan döngüdür. Adet döngüsü; çeşitli aşamalardan oluşur bunlar menstruasyon fazı, foliküler faz, ovulasyon (yumurtlama) ve luteal fazdır. Yumurtlama sonrası vücutta oluşan döneme luteal faz dönemi denir. Ortalama 12-14 gün arasında olan dönemdir. Bu aşamada yumurta bırakılmasından sorumlu folikül isimli yapı progesteron ve östrojen denilen hormonlar üretir. Bu hormonlar vücudumuzda değişikliklere yol açar. Özellikle progesteron hormonu rahim duvarına sperm tarafından döllenmiş olan yumurtanın tutunmasına olanak sağlar. Eğer luteal faz döneminde bozukluk meydana gelirse progesteron hormonunun salınımında bozulma gerçekleşir. Bu da düşüğe yol açabilir. Ancak, her kadın adet döngüsünde zaman zaman görülebilen bu hormonal dengesizliğin sizde bir kez olması bir sonraki düşük nedeninizin bu hastalık nedeni olduğunu göstermemektedir.

İnsulin direnci: HOMA ve QUİCK testi ile tanısı konulur. Tekrarlayan düşükleri olan hastalarda 3.5 kat fazla görülmektedir. Özellikle kilo probleminiz varsa ailenizde şeker hastalığı olan birinci derece yakınlarınızın olması ve polikistik over hastalığında insülin direnci testleri öneriyoruz.

Prolaktin hormonu fazla salgılanması: Prolaktin hormonu süt hormonu olarak bilinir. Ana görevi doğum sonrası meme dokusundan süt üretmektir. Normal değeri 10-25 ng/ml’dir. Prolaktin hormonunun yüksekliği ve düşüklüğünün tekrarlayan düşükler ile ilişkisi tam olarak kanıtlanmamış olsa da risk faktörleri arasında yer almaktadır. Son çalışmalarda kan düzeyine bakılması önerilmemektedir.

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email