Düşük Nedir?

Hamilelikte en sık görülen problemlerden biri hamileliğin kendiliğinden sonlanmasıdır. 20. haftadan önceki ( <500 gram) gebelik kaybına düşük denir.

Bu yazıda sizlere düşük belirtileri, tekrarlayan düşüğün ne olduğu, risk faktörleri, tanı testleri anlatılacaktır.


DÜŞÜK YAPTIĞIMDA BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Düşük yaptığınızda leke şeklinde veya yoğun pıhtı şeklinde vajinal kanamanız olabilir. Bunun yanında kramp tarzında karın ağrısı şikâyeti de kanamaya eşlik edebilmektedir. Düşük tanısını koymada vajinal muayene ve ultrasonografi ile muayene uygulanır. Kanamanızın yoğunluğuna göre gebeliğiniz tehlikeye girebilir, buna düşük tehdidi denir ya da tüm gebelik ürünü kanama ile kısmen veya tamamen dışarı atılabilir. Dokuların bir kısmının rahim içerisinde kaldığı süreçte lokal veya genel anestezi altında kürtaj ile kanama miktarınızı azaltmak ve sonraki gebeliklerinizde çeşitli problemleri engellemek adına kalan dokular temizlenir. Bazen de gebelik ürünün tamamı kanama ile atılır, yapılan ultrasonografi kontrolünde fazla doku olmaz ise müdahaleye gerek olmayabilir.


PEKİ GEBE KALDIĞIMI ÖĞRENDİKTEN SONRA DÜŞÜK SIKLIĞIM NE KADAR? (GEBELİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN DÜŞÜK ORANLARI)

1 kez düşük yapma olasılığı hamile kaldığınızda %15-40 oranındadır. İki kez ve üzeri gebelik kaybı sıklığına baktığımızda ise bu oran %2-5’tir. Toplamda ardarda 3 kez düşük yapma olasılığı ise %1’lerdedir. Şunu unutmamak gerekir ki tüm gebeliklerin sadece %30’u canlı doğumla sonuçlanır.


DÜŞÜK YAPMAK İÇİN EN YÜKSEK RİSK HANGİ GEBELİK HAFTASINDADIR?

Gebeliğin ilk 12 haftasında düşük riski yüksektir. Özellikle ilk 6 haftada düşük yapma riski en fazladır. Bir kadın, hamile kaldığının farkında olmadan, ilk iki haftada düşük yapabilir. Gebeliğin 12. haftası ve sonrasında bu düşük riski sadece yüzde 5’e düşer. İlk üç aylık dönemden (13. haftadan) sonra düşük oranları her hafta azalmaktadır. Bu nedenle, evli çiftlerin hamileliğini ilan etmesi için ilk üç aylık dönem sonuna kadar beklemelerini önermekle birlikte bu dönem sonrasında gebelik haberlerini paylaşmanın kendilerini daha rahat hissetmelerine yol açacağını düşünmekteyiz.


DÜŞÜK NEDENLERİ NELERDİR ?

Hangi gebelik haftasında düşük yaptığınıza göre düşüğün sebepleri değişir. Bebekler anne karnındaki gelişime göre çeşitli aşamalardan geçer. Embriyo, insan sperm ve yumurtasının döllenmesinden sonra rahim içinde meydana gelen ilk formdur. Embriyonik hayat, 6-9 hafta arası olan erken gebelik kayıpları ile 10 hafta üzeri gebelik kayıpları olmak üzere 2 döneme ayrılır.

Erken gebelik kayıpları (<10. hafta) en sık nedenleri arasında; polikistik over hastalığı, vücutta tekrarlayan atardamar ve toplardamarda pıhtılaşma yapan bağışıklık sistemini ilgilendiren (otoimmün bir hastalık olan) antifosfolipid sendromu, ayrıca rahim problemleri (submukoz myom , subseptus uterus), genetik bozukluklar, endokrin nedenler (regüle olmayan şeker hastalığı ve troid problemleri) yer almaktadır.

İleri gebelik haftasında ise ( >10. hafta) en sık düşük nedenlerine baktığımızda rahim ağzı yetmezliği, rahim içi yapışıklıklar, rahim anormallikleri (submukoz myom, subseptus uterus) aklımıza gelir. Ayrıca yapılan çalışmalarda yüksek gebelik haftasında düşük yapan hastalarda vücut savunma sistemini ilgilendiren antikorlar (antipaternal antikor), antifosfolipid sendromu ve kalıtsal pıhtılaşma bozuklukları (Herediter trombofili) gibi hastalıklar daha fazla görülmektedir.


DÜŞÜK YAPMA SAYISININ SAĞLIKLI BİR ÇOCUK ŞANSINA ETKİSİ VAR MI ?

Önceki gebelik kayıplarının sayısı, tekrarlayan düşükleriniz var ise sağlıklı bebek şansınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Önceki düşük sayınız arttıkça gebelik kaybı riskiniz artar. Tedavi edilmeyen 3, 4 ve 5 düşük yapan kadınların sonraki canlı doğum şansları kıyaslandığında , 3 düşük yapanların en yüksek 5 düşük yapanların ise en düşüktür. Yani daha fazla sayıda düşük yapan hastaların sağlıklı bebeğe sahip olma olasılığı azalır. Bunun en önemli sebebi geçen zamandır. Kaç yaşında olduğunuzun düşük yapma ve sonrasında canlı bebek sahibi olmayı belirleyen en önemli faktör olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle tedavi planlanırken dikkate alınmalıdır.


Düşüklerim var acaba çocuğum olabilecek mi ?

Tabloda düşüklerinizin sayısı ile yaşınız arasındaki ilişki ve sonrasında canlı doğum yapma sıklığınız özetlenmiştir. Şunu unutmamak gerekir ki özellikle yaşınızın ne kadar genç ise çocuk sahibi olma ihtimaliniz o kadar yüksektir, düşük yapan hastaların yarısı %80-90 canlı doğum ihtimali vardır, umudunuzu kaybetmeyin!

 

20 yaş

30 Yaş

>40 yaş

       
  1. KAYIP

%92 canlı Doğum

%85 canlı doğum

%60 canlı doğum

  1. KAYIP

     
  1. ve üzeri KAYIP

%85 canlı doğum

%71 canlı doğum

%45 canlı doğum

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email