Egzersiz

Özellikle hamileliğin ilk günlerinde ve daha önce düşük yaptıysanız, egzersize bağlı düşük yapma konusunda endişelenmeniz doğaldır. Bununla birlikte, egzersizin düşük yapmaya neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Gebelik öncesinde egzersiz yapan kadınlar daha hızlı ideal vücut ağırlıklarına ulaşacak ve gebelik şekeri ( gestasyonel diyabet) ve yüksek tansiyon riski gebelikte yaşama ihtimalleri daha az olacaktır. Düşük yaptıktan sonra tüm sporla ilgili bahsedilenlerde zorlanabilirsiniz, içgüdüsel olarak ilk üç aylık dönemde bebeğinizi elinizden geldiğince korumak isteyebilirsiniz. Ancak yürüyüş, yoga ve yüzme gibi düşük enerjili sporlar kaygı seviyenizin düşmesine ve buna bağlı daha sağlıklı bir süreç geçirmenize yardımcı olabilir. 2019’da yayınlanan yeni bir araştırma incelemesi düşük yapma ile ilgili 23 çalışma analizinde doğum öncesi egzersizin düşük yapma olasılığının artmasıyla ilişkili olmadığı belirlenmiştir.

Hamilelikte yapılan egzersiz;

Sezaryen (sezaryen) doğum

Aşırı kilo alımı

Gestasyonel diyabet

Yüksek tansiyon ve preeklampsi

Düşük doğum ağırlıklı bebekler

Doğum sonrası depresyon

Erken doğum risklerinden korur.

Hamile iken eklemlerinizi destekleyen bağlar gevşer ve bu da yaralanma riskinizi artırır. Ayrıca, ağırlık merkeziniz vücudunuz büyüdükçe değişir, bu da pelvisinize daha fazla baskı uygulayabilir ve sırtınızı aşağı çekebilir ve dengenizi daha kolay kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca egzersiz yapmak daha iyi uyumanıza, bacaklarınız da oluşabilecek varis, ayaklarda ödem ve yorgunluk gibi bazı yaygın gebelik şikayetlerinde azalma ve ruh halinizi iyileşmeye yol açar.

Egzersiz rutinine başlıyor iseniz öncelikle kadameli olarak egzersiz rutininiz başlatılması önerilir. Hızlı yürümeyi veya yüzmeyi deneyin; her ikisi de vücut için kolay ama yine de iyi kardiyovasküler egzersizlerdir. Pek çok yoga pozu hamilelik sırasında da güvenlidir (hatta bazı stüdyolar doğum öncesi yoga dersleri sunuyor), ancak ikinci ve üçüncü trimesterde sırt üstü yatmanızı sağlayacak egzersizler yapmaktan kaçınmanız önerilir.

Egzersiz yaparken oluşabilecek bir düşmeye bağlı ilk üç aylık dönemde düşük yapma olasılığı çok düşüktür. Ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, sert bir düşüş, bebeğiniz için tehlikeli olabilecek plasentanın erken bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle egzersiz olarak ata binme, dağ bisikleti ve yokuş aşağı kayak gibi aktiviteleri gebelikte önerilmez. Bunun yanında vücut sıcaklığının çok yükselmesi hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir, ancak egzersiz sırasında vücut ısısının endişe edilecek kadar yükselmesi neden olmaz. Yine de jakuzilerden ve saunalardan kaçınılması ve dışarısı sıcaksa klimalı bir alanda egzersiz yapmaya çalışılması önerilir. Bunun yanında gebelikte vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır, bu nedenle ter içinde kaybettiğiniz sıvının yerine konulduğundan emin olun ve egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su içilmesi önerilir.

Hamilelikle ilgili herhangi bir tıbbi endişeniz varsa, egzersiz yapmadan önce doktorunuzla konuşun. Siz ve bebeğiniz için güvenli olan aktivite seviyeleri konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email