Genetik Analiz

Genetik Analiz Yaptırmalı Mıyım?

Bir insanın genleri, gözlerinin rengi, burnun şekli vb. için her bireyin vücudunda olan bir gen kombinasyonu vardır. Bir fetüsün genleri, annenin ve babanın genlerinin bir birleşimidir. Gebelik sırasında genler birleştirildiğinde (yumurta ve sperm bir araya geldiğinde) hatalar oluşabilir. Bu hataların veya anormalliklerin bazıları önemli olabilir ve hayatta kalamayan bir fetüsle sonuçlanabilir. Bu nedenle, fetüsteki genetik hatalar hamilelik kaybının nedeni olabilir, özellikle bu durum ileri yaş gebeliklerinde daha sık görülür.

Gebelik dokusu üzerinde genetik test yapılması (fetal karyotipleme olarak adlandırılır) tüm tekrarlayan düşükleri olan vakalarında önerilmemektedir, ancak doktorunuz herhangi bir özel kaybın nedenini belirlemeyi deneyebilir. Test, fetüste genetik bir hata veya anormallik olduğunu gösteriyorsa, bunun gebelik kaybının nedeni olabileceği anlamına gelir. Bu, sizin için önemli bir bilgi olabilir, ancak aynı sebeple diğer kayıplarınızın da meydana gelip gelmediğini size söylemez. Bir sonraki hamilelikte sağlıklı bir bebeğin şansını artıracak tedavilerin olmadığını bilmek de önemlidir.

Her iki ebeveyne yapılan genetik testler (ebeveyn karyotipleme olarak adlandırılır) ebeveynde bir soruna neden olmayan, ancak fetüste genetik bir bozukluğa neden olabilecek genetik bir anormallik gösterebilir. Ancak anne ve babada genetik anormallik bulma şansı azdır ve bir anormallik bulunsa bile, sağlıklı bir bebeğin olma ihtimali yüksektir. Bununla birlikte konjenital anormalliği olan bir aile üyeniz (Kalp defekti, Spina Bifida, Down Sendromu veya diğer sendromlar) varsa, genetik anormallik yaşama şansınız daha yüksek olabilir ve doktorunuz genetik test önerebilir (bir kan yoluyla her iki ebeveynin testi). Eğer aile risk faktörleri riskiniz yoksa, genetik analizin bir anormallik gösterme olasılığı çok düşüktür.

Toplumumuzda genel olarak embriyoda anomali (kusur, sakatlık) görülme olasılığı 10 kat artmıştır. Bilinen sebepler arasında en sık görülenlerden birisi genetik kusurlardır.

Özellikle akraba evliliğiniz var ise doktorunuz uygun gördüğü takdirde genetik analiz ve danışmanlık yaptırmanız önerilir.

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email