Obezite

TGK kaybında yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. Birçok yaşam tarzı faktörünün düşük yapma riskini artırabilir. Bunlardan ilki obezitedir. Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının normalin üzerine çıkmasıdır. Günlük yaşamda gebe olmanıza, yaşınıza, yaptığığınız işe, genetik yapınıza ve hastalık durumunuza göre değişen günlük enerjiye ihtiyacınız vardır. Günlük aldıığınız enerji ile harcadığınız enerji arasında bir denge kurulması gereklidir. Eğer alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise obezite ortaya çıkmaktadır. Yağ yüzdenizin kadınlarda %20-25 yağ dokusu normalini oluşturmaktadır, bu oranın %30’un üstüne çıkması obezite göstergesidir. BKİ >25 kg/m2 üzerinde ise mutlaka bir diyetsiyen yardımı almanız önerilir. Unutulmamalıdır ki 5 kg kaybedecek bireylerin alması gereken destek ile 15 kg vermesi gereken bireyin dışarıdan alması gereken destek , kilo kaybetme zamanı ve verilecek çaba aynı değildir. Obeziteyi çözmenin birinci yolu öncelikle ağırlık artışına çok fazla izin vermemek, bir kaç kg artışta dahi hemen önlem almaktan geçer.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR ?

Obez olup olmadığınızı anlamnın birinci yolu başlangıç beden kitle indeksiniz (BKİ) hesaplamadır. BKİ vücut ağırlığınızın boyunuzun karesine ölçümü ile elde edilen değerdir.

Örneğin

BKİ = Kilo (kg)/ boy (m2)

Örneğin: 1,70 Boy, 65 kilo ağırlık

BKİ= 60 / (1,70 * 1,70)

BKİ= 22,4 kg / m2

Bir diğer konu yüksek günlük kafein alımıdır. Kafein alımı ile ilgili olarak aşağıda Tablo … içeceklerin çeşit ve miktarları ile içerdiği kafein miktarı özetlenmiştir. Bunun yanında alkol tüketimi ve ağrı kesici olarak nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların kullanımının düşük yapma veya TGK artırma riskini artırabilir. Sosyal sınıf ve meslek aynı zamanda düşük yapma oranını da etkiler ve iş sırasında yüksek fiziksel veya psikolojik strese maruz kalan kadınlar arasında düşük yapma olasığlığı en büyük risktir. Birkaç çalışma, önceki bir kısırlık tanısının veya kısırlık tedavisinin düşük yapma riskini artırabileceğini de göstermektedir.

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email