Stres Düşük Yapar Mı?

Aşırı stres genel sağlığınız için iyi olmamakla birlikte, stresin düşükle sonuçlandığına dair net bir kanıt yoktur. Gebelik kaybında bir faktör olarak stresi incelemek ve değerlendirmek çok zordur. Herkes günlük yaşamda bir miktar stres hisseder ve herkes farklı şekilde stres oluşturan işlemlere maruz kalır. Bir kişide küçük bir rahatsızlık, başka bir kişide panik atak geçirmeye neden olabilir. Her hamile kadın, hamilelik sırasında veya diğer yaşam faktörleriyle ilgili olsun, en azından biraz endişelenir. Bazıları çok endişelenebilir ve bu büyük olasılıkla gebelik başlangıcından beri devam eder yine de hamile kadınların çoğu sağlıklı bebekler doğururlar.

Stresin Rolü Üzerine Teoriler

Stres, organizmanın hemostazına etki eden bir tehdit veya bir tehdidin beklentisi ve vücutta dengesizliğe yol açabilecek psikolojik veya fiziksel herhangi bir uyarıcı olarak tanımlanabilir . Stresli uyaranın süresi, yoğunluğu ve bireysel olarak nasıl algılandığı vücudun stres tepkisini büyük ölçüde değiştirebilir ve çeşitli hormonal sistemleri aktive eden sempatik sinir sistemi ve hipotalamus-hipofiz adrenal (HHA) aktivasyonundan meydana gelir. Adrenokortikotropin hormondaki (ACTH) artışla kortizol, nöradrenalin ve adrenalin artışına bağlı olarak mide ülseri, hipertansiyon, ateroskleroz ve myokard enfarktüsü, immün sistem hastalıkları, enfeksiyonlar, trombüs ve emboliye yatkınlık ve kanser gibi birçok hastalığa yatkınlığın arttığı çalışmalarda rapor edilmiştir. Gebelikte stresi yaratan en önemli nedenlerden birisi de belirsizliktir. Hamilelik sırasında kortizol hormonu stresli hisseden kişilerde yükselme eğilimindedir. Hamilelik sırasında bir miktar yükselme normaldir, ancak ortalamanın üzerindeki yükselmeler düşükle bağlantılı olabilir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar yaklaşık 20.000 kadına stresle ilgili yapılan bir çalışmada daha yüksek düzeyde stres bildiren gebelerin, orta düzeyde stresli kadınlara kıyasla daha yüksek ölü doğum riskine sahip olduğunu bulunmuştur. Ayrıca tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda hem depresyon hem de “psikolojik stres” daha yaygın olarak bulunmuştur. Ancak elimizdeki şuandaki verilere göre hiç kimse “stresin düşüklere neden olduğunu” kesin olarak söylenemez. Normal günlük stres ve endişelerin, örneğin işyerinde mali durumunuz veya son teslim tarihli faturalarınız hakkında endişelenmek gibi günlük hayattaki olağan streslerin hamilelik üzerinde bir etkisi olması olası değildir, ancak büyük stres seviyelerinin gebelik kaybına neden olabilir.

GEBELİK KAYBINA KARŞI DUYGUSAL TEPKİLER

Tek bir hamilelik kaybının kadınlar ve eşleri üzerinde önemli bir duygusal etkisi olabilir ve bu etki her ek kayıpla birlikte artabilir. Kayıp, keder veya başarısızlık hissi yaşayabilirsiniz; bu normal ve anlaşılabilir bir durumdur.

Eşiniz sizden farklı hissedebilir veya tepki verebilir. Ancak sevgi ve ilginin düşük yapan kadının üzerinde etkinliği yüksektir. Kendisi gibi düşük yapan başka hastaların olduğunun bilinmesi, aile desteği düşük oranlarını azaltır.

Doktorunuzla duygularınız hakkında konuşmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz bunun yardımcı olabileceğine inanıyorsa, profesyonel destek için başvuruda bulunabilir.

KÜRTAJDAN NE KADAR SÜRE SONRA NORMAL HİSSEDECEĞİM?

Kürtaj iyileşme süreleri kadından kadına değişir. İlk üç ay içinde kürtajı olan ve işlem sonrasında hiçbir problem olmayan kadınlar genellikle birkaç gün içinde normal hissederler. Kürtaj sonrası kanama genellikle 6 hafta içinde durur.

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email