Tekrarlayan Düşük Tanısı

TEKRARLAYAN DÜŞÜK ÖYKÜM VAR , DOKTORUM BANA HANGİ TESTLERİ YAPMALI ?

Tekrarlayan düşükleri olan çiftler için çeşitli araştırmalar önerilmiştir. Bu tür testleri yapmanın amacı şunlar olabilir;

• önceki gebelik kaybının sebebini veya muhtemel nedenini belirlemek

• eğer bir seçenekse uygun tedaviyi önermek

• doktorunuzun gelecekte bebek sahibi olma şansınızı tahmin etmesine yardımcı olmaktır. Yapılan bu testlerin tekrarlayan düşüğü olan çiftler için bazılarının faydalı olduğu bulunmuştur ve bu nedenle tekrarlayan gebelik kaybı olan tüm çiftler için önerilmektedir.

Yalnız şunu unutmamak gerekir ,

Bir neden bulunsa bile, bir tedavi olmayabilir. Örneğin, tekrarlayan düşüklere katkıda bulunan vücut savunma hücrelerinizin ürettiği antikorlara sahip olabilirsiniz, ancak bunun için şu anda başarılı bir hamilelik şansınızı artıracak tedavisi yoktur.

Tekrarlayan düşüklerin çoğunda (yaklaşık yarısı) mevcut teknoloji ile bir neden bulunamaz. Buna açıklanamayan tekrarlayan düşük kaybı denir.

Tekrarlayan Düşüklerde Önerilen Testler Nelerdir? Ne yapmalısınız?

Öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurup kişisel sağlık durumunuzun ve aile öykünüzün değerlendirilmesi amacıyla muayene olmalısınız. Özellikle jinekolojik muayene- ultrasonografi ( rahim anatomik problemler) ile değerlendirilmelisiniz.

Size (veya ailenizdeki üyelere) geçmişte aşağıdaki tıbbi durumlardan biriyle tanı konmuşsa, doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir:

o Konjenital anormallikler (Kalp defekti, Spina Bifida, Down Sendromu, diğer sendromlar)

o Trombofili, Tromboembolizm (kan pıhtılaşma sorunları, pıhtılaşma sorunlarına bağlı felç)

o Polikistik over sendromu (PKOS)

o Diyabet veya Tiroid anomalileri

o Adet dönemi düzensizlikleri (Amenore veya Oligomenore)

Ardından çeşitli laboratuar testleri (biyokimya ve hormonal genetik testler)

(kan pıhtılaşma testleri, ANTİ TPO, Anti Troglobulin, TSH, St4-, D vitamini düzeyi insulin direnci bakılması ( HOMA testi) yapılması önerilir. Rahim duvarınız ile ilgili problemlerden şüphelenildiğinde histerosonografi, rahim içine serum fizyolojik verilip ultarsonografik olarak değerlendirilme işlemidir. Özellikle rahim içinde yer kaplayan lezyonların teşhisinde kullanılır.

Bunun yanında HSG (histerosalpingografi) rahim ağzından ilaç vererek çekilen röntgenli rahim filmi veya histereskopi gibi ameliyathanede kamera ile rahim duvarınızı değerlendiren testler uygulanabilir.

JİNEKOLOJİK MUAYENE NEDEN YAPILMALIDIR ?

Rahim (uterus) şeklinde bir sorun varsa, bebeğiniz rahminizin içinde gelişemeyebilir ve bu bir hamilelik kaybı olasılığını artırır.

Doktorunuz rahminizin şeklini kontrol etmek ve herhangi bir anormallik olup olmadığını incelemek için ultrason taraması yapmalıdır. Doktorunuz taramak veya ultrason sonuçlarını onaylamak için başka teknikler veya ekipman kullanabilir. (Bknz Histereskopi, Sonografi, HSG)

Paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email